Tak samo jak drukarka klasyczna nie zadziała bez załadowania do niej papieru to tak samo drukarka 3d nie zacznie procesów drukowania bez załadowania do niej filamentów. Owy filament to nic innego jak materiał, czy którego powstanie wydruk trójwymiarowy. Kilometry obecnie sprzedawane są w formie swoistych włókien nawiniętych na szpulach. Pragnąc rozpocząć swoją przygodę z drukowaniem 3D warto posiadać wiedzę jakie filamenty są najlepsze. 

Sprawdzone filamenty do drukarek

filament do drukarki 3dNa chwilę obecną filamentów do drukarek jest bardzo duża. Różnorodność ta wynika z tego, że różne rodzaje wydruków mogą wymagać stosowania innych typów filamentów. Od filamentów zależy bardzo dużo bowiem to one stanowią o sile wydrukowanego obiektu. Na dzień dzisiejszy wyróżnia się dwa standardowe tworzywa z jakich powstają filamenty do drukarek. Pierwszym z tych rodzajów jest filament PLA który przeznaczony jest głównie do wydruków konceptowych. Ten rodzaj materiału stosuje się głównie do drukowania bardzo prostych elementów takich jak zabawki czy małe akcesoria. Do drukowania elementów, które będą narażone na działanie wysokiej temperatury czy też na uszkodzenia mechaniczne warto wybrać materiał jakim jest ABS. Filament do drukarki 3D wykonany z tworzywa ABS przeznaczony jest do drukowania profesjonalnego. Jak łatwo można się domyślić materiał ten będzie nieco droższy od wspomnianego wcześniej filamentu PLA. Przed wyborem materiału eksploatacyjnego do drukarki 3D musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czemu służyć mają obiekty drukowane na tej drukarce.

Jeśli nie jesteśmy przekonani jaki rodzaj filamentu będzie najbardziej odpowiedni do naszej drukarki, a dokładniej mówiąc do wydruków jakie planujemy wykonać, to najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienie próbek materiałów do wydruków testowych. Dzięki takim rozwiązaniom możemy łatwo wywnioskować jaki filament będzie dla nas najlepszy.