Z reguły filament do drukowania 3D powstaje przy użyciu procesu podgrzewania, wytłaczania i chłodzenia tworzywa sztucznego w celu przekształcenia w gotowy produkt. W przeciwieństwie do drukarki 3D filament jest ciągnięty, a nie przepychany przez dyszę w celu utworzenia filamentu, średnica filamentu jest określona przez proces, który zachodzi po podgrzaniu tworzywa sztucznego, a nie przez średnicę dyszy wytłaczarki.

Filament powstaje w kilku etapach

filament hipsNa siłę filamentu przyłożona jest inna siła i prędkość podczas wyciągania z wytłaczarki, aby określić szerokość filamentu, najczęściej 1,75 mm lub 3 mm średnicy. Plastikowe pojemniki są zawsze białe lub przezroczyste. Pigmenty lub inne dodatki są dodawane do materiału przed jego stopieniem w celu utworzenia kolorowego filamentu lub filamentu o specjalnych właściwościach, np. zwiększona wytrzymałość lub właściwości magnetyczne. Przed wytłoczeniem filamentu podgrzewa się do 80 ° C w celu wysuszenia i zmniejszenia zawartości wody. Pojemniki muszą być wysuszone, ponieważ filament hips jest higroskopijny, a wytłaczanie wilgotnego plastiku powoduje wady wymiarowe (ma to również miejsce w przypadku drukowania gotowego filamentu). Stamtąd cylindry są podawane do wytłaczarki jednoślimakowej, gdzie jest ogrzewane i wytłaczane do filamentu. Średnica jest często mierzona za pomocą lasera w ramach mechanizmu kontroli jakości w celu zapewnienia prawidłowej średnicy żarnika.

Włókno jest następnie podawane przez zbiornik ciepłej wody, który chłodzi włókno, które nadaje mu okrągły kształt. Filament jest następnie podawany przez zbiornik zimnej wody w celu schłodzenia go do temperatury pokojowej. Następnie nawija się go na szpulę, aby utworzyć gotowy produkt. Maszyny do produkcji filamentów wykorzystują tę samą metodę, co drukarki 3D FDM, przepychając filament przez wytłaczarkę, aby utworzyć filament o właściwej średnicy.