Aby móc prowadzić wszelkie badania w laboratoriach każdego rodzaju, muszą zostać one bardzo dobrze wyposażone. Zależnie od tego jakie badania się tam prowadzi potrzebne są do tego odpowiednie i niezawodne narzędzia, do których zalicza się większe urządzenia, ale także naczynia, bez których nie można prowadzić doświadczeń.

Co oznacza skrót S.A.X.S.?

saxsJednym z takich urządzeń są niezawodne maszyny saxs. Skrót SAXS oznacza Small-angle X-ray scattering czyli po polsku promieniowanie rentgenowskie o małym kącie. Dzięki temu stanowisku laboratoryjnemu bada się materiały nanostrukturalne dzięki wspominanemu promieniowaniu rentgenowskiemu. Obecnie stanowiska saxs są bardzo ro precyzyjne i zapewniają najlepszą rozdzielczość do badań tego typu. Urządzenia te do swojej pracy wykorzystują promieniowanie rentgenowskie jak i kolimację wiązek, które nie są rozpraszane. Dodatkowo całe kompleksowe stanowiska laboratoryjne saxs są wyposażone w miejsce gdzie można przechwytywać próbki. Poza tym dodatkowe wyposażenia są zależne od modeli jak i producentów tego typu godnych polecenia urządzeń. Jeśli chodzi o rodzaje saxs, to wszystko jak już było napisane zależy od producenta jak i modelu. Można jednak wymienić systemy laboratoryjne uniwersalne czy systemy modułowe. Dzięki powstaniu tego typu urządzeń, badań małych struktur w nanotechnologii jest o wiele łatwiejsze jak i prostsze, co znaczenie ułatwia pracę. Wiele nowoczesnych urządzeń obecnie jest wyposażone w technologię komputerową, która sprawia, że praca n takim systemie jest jeszcze łatwiejsza, dokładniejsza jak i prostsza.

Obecnie badanie wszystkiego co bardzo małe jest możliwe dzięki wielu fachowym i profesjonalnym urządzeniom. Jednym z nich są systemy s.a.x.s. Dzięki nim badania są łatwe, szybkie i przyjemne. Ale przede wszystkim dokładne, co przekłada się na jakość pracy laborantów.