Nieustanny postęp technologiczny definiuje niektóre zjawiska. Jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu jest elektronika a ściślej rzecz ujmując automatyka. Obecnie większość przedsiębiorstw zdaje sobie sprawę z tego jakie korzyści może przynieść automatyzacja procesów wytwórczych. W związku z tym coraz częściej jesteśmy świadkami inwestycji w nowoczesną aparaturę oraz osprzęt do automatyki.

W szafach rozdzielczych znajdują się zabezpieczenia

szafy rozdzielczeModernizacja linii wytwórczych wiąże się z modernizacją maszyn oraz ich sterowania. Szczególnie sterowanie jest aspektem wartym większej uwagi. Obecnie poprzez osiągnięcie osiągów, które są praktycznie szczytem możliwości technologicznych, większą wydajność uzyskuje się przy pomocy nowoczesnych metod sterowania maszyn oraz procesów. Coraz bardziej skomplikowane układy, które wykonują te czynności wymagają przestrzeni, w której mogą spokojnie realizować założone algorytmy. Do układów sterujących niezbędnym jest doprowadzenie odpowiedniego zasilania. W związku z tym stosuje się szafy rozdzielcze, w których dokonywany jest rozdział energii pomiędzy poszczególne strefy w budynku. W szafach rozdzielczych znajdują się również wszelkie układy, które mają zabezpieczać obwody maszyn takie jak wyłączniki, rozłączniki, bezpieczniki oraz innego typu zabezpieczenie. Obok szaf sterowniczych, szafy rozdzielcze stanowią jedne z najważniejszych urządzeń w każdym zakładzie przemysłowym. Jest to swoiste serce całego procesu sterowania.

Z reguły w szafach rozdzielczych znajdują się również różnego rodzaju wskaźniki. W wewnętrznej stronie drzwi szafy przeważnie umieszczony jest schemat elektryczny całego układu, który znajduje się w środku. Jest to niezbędne w przypadku czynności serwisowych oraz konserwacyjnych. Schemat ten ułatwia również diagnozowania i rozwiązywanie usterek występujących w szafach rozdzielczych.